Iowa Moms

easinpc
School Lunches
by easinpc
October 2, 2012 at 11:20 AM

If your child(ren) buy school lunch, how much does it cost?  What grade are they in?

Replies

  • easinpc
    by easinpc
    October 2, 2012 at 11:20 AM

    My son is in 3rd grade and for all the kids in elementary school in our district it is $2.25 per lunch for kids and $3 for adults.

  • meam4444
    October 2, 2012 at 11:22 AM

    No hot lunch at the school my kids attend.  Bump!

  • TTsmommy0507
    October 2, 2012 at 11:43 AM

    The elementary school my kids attend (DD is 2nd grade), DS is pre-kindergarten is $2.40 for kids and then $3.00 for adults.

  • Rachel0610
    October 2, 2012 at 11:54 AM

    I think it's 2.50 a child however I could be off by a few cents he is a 1st grader

  • Melissa_anne
    October 3, 2012 at 1:46 AM


    Quoting meam4444:

    No hot lunch at the school my kids attend.  Bump!


    Do your kids go to the Christian School?  I didn't know they didn't serve hot lunch there.  Bobby didn't say anything about that.  Do you have to pack a lunch for them every day or do they have sack lunches for them there?

  • Mom2Just1
    October 3, 2012 at 8:38 AM

    My son packs everyday.  I think lunch is about 2.00/day.  

  • Dannille33
    October 3, 2012 at 9:48 AM
    2.40$

    And they are in 12th, 8th, and 1st.

    They eat school lunch once a week or every 2 weeks. They hardly serve any food now it's very very small portions .. So I make their lunches.

Iowa Moms

Active Posts in All Groups
More Active Posts
Featured Posts in All Groups
More Featured Posts