Mom Confessions

Featured Posts
Anonymous
Lets make healthy food expensive, and crappy food cheap but expect poor people to buy healthy expensive food!
by Anonymous
June 18, 2013 at 10:52 PM

yeah that sounds like a great idea.

Replies

  • Anonymous 2
    by Anonymous 2
    June 18, 2013 at 10:54 PM
    I hate that excuse. Healthy food really isn't that much more expensive.
  • Dzyre1115
    June 18, 2013 at 10:54 PM

     Unless you're buying organic food, healthy, whole food is much cheaper than processed food and goes a longer way to keep you full.

  • Anonymous 1
    by Anonymous 1 - Original Poster
    June 18, 2013 at 10:55 PM


    Tell that to my grocery bill.

    Quoting Anonymous:

    I hate that excuse. Healthy food really isn't that much more expensive.



  • justinnaimee
    June 18, 2013 at 10:57 PM
    The only way junk is cheaper is with serious couponing. Amy person who is willing to follow a recipe can feed a family healthy food inexpensively
  • rphardwick
    June 18, 2013 at 10:57 PM

    I always wondered where people shop that healthy food is cheaper than the junk. I paid $9 for a bag of red seedless grapes today. I could have bought a lot of unhealthy junk snacks for $9.

  • LucyMom08
    June 18, 2013 at 10:58 PM
    What are you buying? Our weekly grocery bill is around $80 a week for a family of 4 and we eat very clean...
  • Anonymous 3
    by Anonymous 3
    June 18, 2013 at 10:58 PM

     

    What kind of healthy food are you buying?

    Quoting Anonymous:

     

    Tell that to my grocery bill.

    Quoting Anonymous:

    I hate that excuse. Healthy food really isn't that much more expensive.

     

     


     

  • Anonymous 4
    by Anonymous 4
    June 18, 2013 at 10:59 PM

    People on food stamps usually have a bigger monthly budget than I do. Unless every single person on here is lying. That isn't an excuse. 

  • Anonymous 1
    by Anonymous 1 - Original Poster
    June 18, 2013 at 10:59 PM

    right. 


    Quoting rphardwick:

    I always wondered where people shop that healthy food is cheaper than the junk. I paid $9 for a bag of red seedless grapes today. I could have bought a lot of unhealthy junk snacks for $9.



  • LucyMom08
    June 18, 2013 at 10:59 PM
    I paid $4.79 for 2 pounds of red seedless grapes today...

    Quoting rphardwick:

    I always wondered where people shop that healthy food is cheaper than the junk. I paid $9 for a bag of red seedless grapes today. I could have bought a lot of unhealthy junk snacks for $9.

Mom Confessions

Active Posts in All Groups
More Active Posts
Featured Posts in All Groups
More Featured Posts
close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN