Mom Confessions

Featured Posts
Anonymous
These foodstamps just aren't cutting it!
by Anonymous
December 30, 2012 at 3:25 PM

We are a family of six and are receiving $672 a month in foodstamps. While that may seem like a lot to some of you, food is more expensive now and I can't get the foodstamps to last the whole month. I need some tips please!

Replies

  • winkyloafer
    December 30, 2012 at 3:38 PM

    I feel you. These just aren't doing it for us at all!

  • kngarber
    December 30, 2012 at 3:38 PM
    We love rice and beans. I add some pico in it....yum.

    Quoting UpstateAnnette:

    Food is expensive.  We eat rice and beans once a week. Potato bean soup is good too and cheap.  I just boil some potatoes with  a little left over chicken and the leftover stock, add a can of beans, a few carrots and add in whatever left over veggies you have in the fridge.  It makes an affordable and yummy dinner.  If you buy 1 whole chicken you  can have roasted chicken on night one,  Chicken in a rice or pasta dish on the second night and the potato bean soup on the third night.  We have breakfast for dinner-scrambled eggs n toast or pancakes.  

    Tonight we are having scalloped potatoes n ham for dinner made with the leftover ham from Christmas. 

  • mattiehatter
    December 30, 2012 at 3:38 PM

    0.o

  • Anonymous 14
    by Anonymous 14
    December 30, 2012 at 3:39 PM

    Im sorry your free money I'm paying for isn't covering all those kids.

  • nikabear
    December 30, 2012 at 3:39 PM
    Meal plans, store sales, meat stores, generic brands, coupons. Go to the store once a week and stop trying to buy everything at once. Buy staples; bread, milk, potatoes, rice, can goods, butter, cheese, flour, sugar.
  • Lorelai_Nicole
    December 30, 2012 at 3:39 PM
    Wow. We're a family of 7 and get by on less than that. (In money, not FS.)
  • D.O.E.
    by D.O.E.
    December 30, 2012 at 3:39 PM

    agreed!!!! and your digestive system will thank you too!!!

    Quoting mommy_me:

     Try doing meals without meat 3 or 4 nights a week


  • kandi2100
    December 30, 2012 at 3:40 PM

    well your lucky im a family of 6 and they are only giving us 350!!! which lasts about 2 weeks =( and we are below guidelines

  • Lorelai_Nicole
    December 30, 2012 at 3:41 PM
    Shop sales, clip coupons, price compare/match. Plan your meals a week at a time so you can budget.
  • Anonymous 15
    by Anonymous 15
    December 30, 2012 at 3:41 PM

    My cousin used to get $850 or so for a family of 6.  She had so much food.

Mom Confessions

Active Posts in All Groups
More Active Posts
Featured Posts in All Groups
More Featured Posts
close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN