Homeschooling Moms

BramblePatch
OT...Lip Balm???
February 16, 2013 at 12:03 PM
I have a killer recipe for homemade lip balm. I make it in small batches in little tins. My friends all wait for the days I make it and keep telling me to sell it. I figured out I could make 94-100 tubes for $70, including tubes and labels. I have a couple friends whio own stores and will set them out on the counter for no charge. What should I charge? What would you pay for an all natural, organic lip balm? I was thinking $2.50 or so.

Replies

  • oredeb
    by oredeb
    February 18, 2013 at 10:33 AM

     i sell my tubes for 2 dollars

Homeschooling Moms